Соғыс туралы естелік

2022 жылдың 27 қаңтарында Филология және көптілді білім беру институтының орыс тілі мен әдебиеті кафедрасы «Я убит под Ржевом...» («Ржев іргесінде жан тапсырдым...» (А.Т. Твардовскийді) еске алу кешін өткізді. Кеш Ржев шайқасының басталғанына 80 жыл толуына арналды. Іс-шара «Алматыкітап баспасы» баспасымен және Алматы қаласының № 165 мамандандырылған лицейімен бірлесіп ұйымдастырылды.

Кездесу қонақтарын Алматыдағы Ресей Бас консулдығының консулы, Россотрудничество өкілі Татьяна Барышникова қарсы алды.

Лицей оқушылары Ржев қаласы маңындағы шайқастарға байланысты Ұлы Отан соғысының тарихи оқиғалары туралы баяндама дайындады. А.Твардовскийдің осы қайғылы оқиғаларға арналған өлеңдері оқылды.

Оқушылар мен студенттер Ресей мұражайлары қызметкерлерінің өнерін үлкен қызығушылықпен тыңдады. Жеңіс мұражайының (Ресей) Ржев филиалының меңгерушісі Марина Копаева Кеңес әскерлерінің шабуылдау операциялары туралы, 13 айдағы қанды шайқастар туралы, соғыстың одан әрі дамуы үшін осы шайқастардың маңызды мәні туралы айтты. Бұл шайқастарға Қазақстанда құрылған 100 және 101 атқыштар бригадалары қатысты.

Клавдия Дурындина, тарих бөлімінің сектор меңгерушісі, А.Т.Твардовский Смоленскіде» (Ресей) мұражай қабырғасындағы соғыс туралы естеліктерді сақтау және тамаша ақынның өмірбаянының әскери парақтары туралы айтты.

Орыс тілі мен әдебиеті кафедрасының меңгерушісі Сәуле Әбішева кеш қатысушыларына қазақстандық оқушыларға арналған әдебиет бойынша оқулықтың тарауларын көрсетті, онда соғыс туралы басқа ақындық шығармалар арасында А.Твардовскийдің «Я убит под Ржевом» өлеңі ұсынылды.

Кездесудің ресейлік қатысушылары Қазақстан тарихы мен поэзиясының жас білгірлеріне таңданыс пен алғыс сөздерін білдірді. Екінші жыл қатарынан кафедра жүзеге асырып келе жатқан Ресей мұражайларымен ынтымақтастықтың бастамашысы Марина Асылбековаға ерекше алғыс айтылды.