23.06.2023

Абай университеті Times Higher Education Asia University Rankings 2023 рейтингінде

2023 жылғы 22 маусымда Times Higher Education (The) Asia University Rankings 2023 кезекті халықаралық рейтингінің нәтижелері жарияланды, оған 31 елден 669 университет қатысты. Цинхуа университеті, Пекин университеті, Сингапур Ұлттық университеті және Гонконг университеті рейтингте көш бастап тұр.

Қазақстан THE азиялық рейтингіне қатысу арқылы өзінің жаһандық беделін арттыруды жалғастыруда және 6 жоғары оқу орны ұсынылып, оның 3-і рейтингтік тізімге еніп, 3-і «Репортер» мәртебесіне ие болды.Осылайша, дәстүрлі түрде ғылыми-зерттеу әлеуеті басым университеттер келесі позицияларды иеленді: әл-Фараби атындағы ҚазҰУ - 351-400, Л.Н.Гумилев атындағы ЕҰУ - 401-500, Сәтбаев университеті - 601+. Ғылыми өнімділіктің жеткіліксіздігі себебінен келесі жоғары оқу орындары THE бағалауы бойынша «Репортер» ретінде атап өтілді - бұл Абай атындағы ҚазҰПУ, Қазтұтынуодағы Қарағанды экономикалық университеті және Көкшетау мемлекеттік университеті. Бұл университеттерге жалпы үлесі барлық басқа көрсеткіштердің 60%-ын құрайтын «Зерттеу» және «Дәйексөз» сияқты ғылымиметриялық көрсеткіштерді арттыру қажет.

THE Asia University Rankings 2023 әдістемесі THE WUR сияқты бірдей 5 негізгі бағытты пайдаланады, алайда Азия аймағындағы университеттердің ерекшеліктері мен басымдықтарын көрсету мақсатында облыстар бойынша ұпайлардың үлесі өзгертілді: Оқыту - 25%, Зерттеу - 30%, Дәйексөз - 30%, Халықаралық өзара әрекеттесу - 7,5%, Саладан түскен табыс - 7,5%.

Стратегия департаменті