12.08.2020

"Әлем таныған Абай" халықаралық онлайн-дөңгелек үстел

2020 жыл тамыз айының 10-шы жұлдызында Абай күніне арналған Абай университетінің стратегиясы аясында «ӘЛЕМ ТАНЫҒАН АБАЙ» атты халықаралық онлайн-дөңгелек үстел өтті. Іс-шараның ұйымдастырушылары - Шетелдік азаматтарға арналған және университетке дейінгі дайындық факультетінің филология мамандықтарының кафедрасы, Абай атындағы ҚазҰПУ-дегі «Хакім Абай атындағы ғылыми-зерттеу институты», Абай атындағы ҚазҰПУ-дың халықаралық ғылыми және мәдени байланыстар бөлімі.

Дөңгелек үстелдің модераторы - шетелдіктерге арналған филология мамандықтары кафедрасының меңгерушісі Бегалиева Сауле Баязовна.

Дөңгелек үстелді Абай атындағы ҚазҰПУ ректоры - Балықбаев Тахир Оспанұлы ашты. Мәскеу мемлекеттік педагогикалық университетінің ректоры Лубков Алексей Владимирович (Ресей) құттықтау сөз сөйледі.

Дөңгелек үстелге белгілі қоғам қайраткерлері, ғалымдар, сондай-ақ Қазақстан мен жақын және алыс шетелдердің білім беру және ғылыми ұйымдары қатысты: Қ.Шакарим атындағы Семей мемлекеттік университеті, Мәскеу мемлекеттік педагогикалық университеті (Ресей), Слупск қаласының Помор академиясы (Польша) , Ханой ұлттық педагогикалық университеті (Вьетнам), Қырғыз білім академиясы (Қырғызстан), Баку мемлекеттік университеті (Әзірбайжан), Фират университеті, гуманитарлық және әлеуметтік ғылымдар факультеті (Түркия).

Дөңгелек үстел қонақтары: дипломат, қоғам қайраткері, мәдениеттанушы, Қазақстанның еңбек сіңірген қайраткері Мұрат Әуезов (Қазақстан), Мәскеу мемлекеттік педагогикалық университетінің ректоры Лубков Алексей Владимирович (Ресей), Ханой ұлттық педагогикалық университетінің профессоры Тран Динх Лам (Вьетнам), Баку мемлекетіндегі Абай орталығының директоры Фатима Аскерқызы Дурсунова университеті (Әзірбайжан), доктор Эржан Алкая, Фират университетінің профессоры (Түркия), Қырғыз білім академиясының мемлекеттік тіл зертханасының директоры Рысбаев Сүлейман, Қ.Шакарим атындағы Семей мемлекеттік университетінің профессоры, Қазақстан Суретшілер одағының мүшесі Өтепбаев Нұрбулан Нугыманұлы.

Қатысушылар мен тыңдаушылардың географиясы кең: ғалымдар, саясаткерлер, қоғам қайраткерлері, дипломаттар, суретшілер, оқытушылар, студенттер, магистранттар, Қазақстан, Қырғызстан, Әзірбайжан, Ресей, Вьетнам, Түркия докторанттары. Дөңгелек үстелге барлығы 70 адам қатысты.

Дөңгелек үстелде келесі хабарламалар жасалды:
- Аманқұлова Балжан Нұрболатқызы, халықаралық ғылыми және мәдени байланыстар бөлімінің бастығы: «Абай атындағы ҚазҰПУ-дегі және шетелдегі Абай орталықтары»;
- Махаш Гаухар Абдуғаппарқызы, Абай атындағы ҚазҰПУ-дегі «Хакім Абай атындағы ғылыми-зерттеу институты» үйлестірушісі: «Хакім Абай орталығын жане абайтану мәселелері»;
- Пономаренко Максим Дмитриевич, Слупск қаласындағы Помор академиясындағы «Абай атындағы қазақ мәдениеті және ғылымы орталығының» үйлестірушісі: «Польшадағы Абай орталығының жұмысы туралы»;
- Сарқытқан Кастер, Абай атындағы ҚазҰПУ жанындағы «Қазақ-қытай ғылыми-мәдени инновациялық даму және оқыту орталығы» үйлестірушісі: «Абай атындағы қазақ-қытай орталықтарының қызметі»;
- Балгазина Бақытгүл Серікқызы, Мәскеу мемлекеттік педагогикалық университетіндегі «Абай атындағы қазақ-орыс мәдени-ғылымының орталығының» жетекшісі: «Мәдени көпір: Қазақстан - Ресей»;
- Чан Дин Лам, Ханой ұлттық педагогикалық университетінің профессоры, ХНПУ-дегі «Абай оратылығын» үйлестірушісі (Вьетнам): «ХНПУ Абай орталығының болашағы»;
- Эржан Алкая, Фират университетінің профессоры: «Абай түрік әлемінде»;
- Рысбаев Сүлеймен, Қырғызстан білім академиясының мемлекеттік тіл зертханасының директоры: ««Қырғызстанда Абайдың өмірін, шығармашылығын үйрену мәселелері»
- Өтепбаев Нұрбұлан Нұғыманұлы, Қазақстан Суретшілер одағының мүшесі, өз суреттерін ҚазҰПУ-ға және Абай оралықтарына сыйға тартты.

Дөңгелек үстелде Абай атындағы ҚазҰПУ-да оқитын шетелдік студенттер мен Вьетнамнан келген магистранттар дайындаған тақырыптық бейнероликтер көрсетілді.
ҚазҰПУ-дың «Екі шет тілі» мамандығының 2 курс студенті Жансая Әділ Абай Құнанбаевқа арналған өлеңдерін оқыды. Сонымен қатар «Абай Үміт» балалар шығармашылық байқауының жеңімпаздарының бейнероликтері ұсынылды.

Қорытындылай келе, ғылым және халықаралық ынтымақтастық жөніндегі проректор Ақтолқын Тұрлыханқызы Құлсариева барлық шараға қатысушыларға алғысын білдірді, көрермендердің қазақ халқының тіліне, мәдениетіне, тарихына, сондай-ақ Абай Құнанбаевтың тұлғасы, мұрасы мен философиясын білуге деген белсенділігі мен қызығушылығын атап өтті.

Ұсыныс ретінде дөңгелек үстелге қатысушылар Абай орталықтарын біріктіруге мүмкіндік беретін және Абайдың «Толық Адам» (үйлесімді тұлға) тұжырымдамасына сәйкес жастарды тәрбиелеу процесіне үлкен үлес қосатын кең көлемді АБАЙ-АЛЬЯНС ұйымын құруды ұсынған резолюция ұсынылды.