Фасилитация студенттердің интерактивті оқыту әдісі ретінде

2023 жылғы 3 сәуірде Абай атындағы ҚазҰПУ-да Педагогика және психология институтының педагогика кафедрасы «Фасилитация студенттердің интерактивті оқыту әдісі ретінде» тақырыбындағы жалпы университеттік әдістемелік семинармен Ғылым онкүндігін ашты.

Психология және педагогика институтының директоры Ғ.Ә. Абаева қазіргі жағдайда семинар тақырыбының маңыздылығы мен өзектілігін айта отырып, құттықтау сөз сөйледі. Университеттің оқу процесіне фасилитацияны енгізу, оны басынан аяғына дейін басқару қажеттілігін айтты. Ғылым онкүндігін өткізудің маңыздылығын, олардың кәсіби өсуі үшін оқытушылар мен студенттердің белсенді қатысуының маңыздылығын атап өтті.

Педагогика кафедрасының меңгерушісі Ш.Ж.Колумбаева Ғылым онкүндігіне қатысушыларға арналған алғы сөзінде кафедра оқытушыларының онкүндік аясында кәсіби құзыреттілікті дамытуға арналған іс-шаралар циклын ұйымдастыру мен өткізуге қатысуына тоқталды. Барлық іс-шаралар қызықты және тәжірибеге бағытталған. Бұл тақырып өзекті және мұғалімдерге оқушылардың әлеуетін ашуға бағытталған оқу процесін құруға мүмкіндік береді. Өкінішке орай, студенттердің барлығы университетке саналы түрде, мұғалімнің рөлін толық түсініп түспейді. Мұғалім-фасилитатор студенттерге олардың мүмкіндіктерін, қажеттіліктерін түсінуге және мұғалімнің кәсіби қызметін саналы түрде түсінуге көмектеседі.

Әдістемелік семинар аясында студенттердің белсенді субъективті оқу белсенділігін арттырудағы оқытушы-фасилитатордың рөлін жаңарту мақсатында пікірталас алаңы құрылды. Семинар спикері педагогика кафедрасының аға оқытушысы А. Д. Танатова болды. Спикер қатысушылардың назарын университет оқытушыларының студенттердің тиімді тұлғааралық топтық өзара іс-қимылын жасау және сындарлы диалог жүргізу үшін қажетті фасилитациялық тәсілдерді, технологияларды қолдану қажеттілігіне аударды. Сабақта фасилитативтік оқыту әдістерін қолдану студенттерге белсенді оқу-танымдық іс-әрекетке мүмкіндік береді.

Әдістемелік семинарға Абай университетінің докторанттары мен профессор-оқытушылар құрамы қатысты. Семинар модераторы профессор-зерттеуші А.Е. Беріханованың тиімді жүргізуінің нәтижесінде іс-шараға қатысушылар сұрақтар қойып, ұсыныстарымен бөлісіп, Ғылым онкүндігі аясындағы алдағы іс-шаралар туралы айтылды.