Абай университеті оқытушылары Герцен атындағы РМПУ-де тағылымдамадан өтті

ҚР ҒЖБМ «Білім беруді цифрландыру жағдайында өскелең ұрпақтың психологиялық денсаулығын сақтаудың инновациялық технологиясы ретінде ертегі терапиясындағы интегративті тәсіл» ғылыми жобасы аясында Филология институты орыс тілі мен әдебиеті кафедрасымен бірлесіп (РФ, Санкт-Петербург қ.) университетіміздің оқытушыларының А.И.Герцен атындағы РМПУ-ға ғылыми тағылымдамасы ұйымдастырылды. Осы университеттің Балалық шақ институтының директоры, көптеген балалар кітаптарының авторы М.С.Костюхина жас ұрпақтың психологиялық денсаулығын сақтау мәселелерін шешуде зерттеу әдістерін, ертегі терапиясы бойынша заманауи әдебиеттерді зерттеу бағдарламасын жасады.

М.С.Костюхинаның жетекшілігімен А.С.Пушкин атындағы орталық балалар кітапханасында жобаға қатысушыларға ХІХ ғасырдағы А.С.Пушкиннің ертегілерінің басылымдары, IBBY құрметті тізімінің заманауи балалар аударма әдебиеті, балалармен жұмыс істеудегі ертегі терапиясының озық технологиялары (интерактивті кітап оқу, ойын-Санкт-Петербургтің көрікті жерлерін іздеу, кітапқа негізделген тақырыптық қолөнер, өз тарихыңызды құрастыру, IBBY лауреат иллюстраторларының стилінде сурет салу). Кітапхана қызметкерлері қазақстандық балалар аудиториясы үшін шеберлік сыныптарын (офлайн/онлайн), мамандар мен кең аудиторияға түрлі тақырыптарда дәрістер (соның ішінде балалар кітабы жөніндегі халықаралық кеңестің қызметі, IBBY Honour List коллекциясы негізінде қазіргі заманғы шетелдік балалар әдебиетіне шолу және т. б.) өткізуді ұсынды.

А.И.Герцен атындағы РМПУ ресейлік ғалымдарының жинақталған мол тәжірибесі бізге ғылыми-зерттеу жұмысы процесінде де, ғылыми педагогикалық зерттеулер процесін жақсартуға үлес қосатын, одан әрі жемісті жұмыс істеуге ынталандыратын ертегі терапиясы саласындағы практикалық қызметте де пайдалы болады деп үміттенеміз. А.И.Герцен атындағы РМПУ ресейлік ғалымдары тұлғасында ертегі терапиясы, ғылым мен практика арасындағы халықаралық байланыс саласындағы қазақстандық және шетелдік ғалымдар арасында пікір алмасуға мүдделі Қазақстанның жас ғалымдарының халықаралық ынтымақтастығы әлеуметтік-гуманитарлық ғылымдарды, атап айтқанда, еліміздегі психологиялық ғылымды дамытудағы маңызды қадам болып табылады деп санаймыз.