3R тұжырымдамасы бойынша семинар-тренинг

2024 жылдың 8 сәуірінде Жаратылыстану және география институтының «Аяла» экоклубында Абай атындағы ҚазҰПУ мұғалімдерін педагогикалық даярлау бойынша ЮНЕСКО кафедрасымен бірлесіп студенттерге арналған семинар-тренинг өтті. Іс-шараның мақсаты 3R тұжырымдамасымен таныстыру және оны жүзеге асыру әдістеріне үйрету болды.

1. Reduce (қысқарту): қатысушылар ресурстарды тұтынуды және қалдықтарды өндіруді азайту әдістерін зерттеді, материалдар мен энергияны пайдалануды азайту стратегияларын талқылады;

2. Reuse( қайта пайдалану): материалдар мен тауарларды қайта пайдалану принциптері қарастырылды, қайта өңдеу бағдарламаларының мысалдары келтірілді;

3. Recycle (қайта өңдеу): қалдықтарды қайта өңдеу және экологиялық тұрақты басқару жүйелерін құру әдістері талқыланды.

Қатысушылар 3R тұжырымдамасын терең түсініп, оны іскерлік қызметке және күнделікті өмірге енгізу бойынша практикалық дағдыларға ие болды. Семинар-тренинг қысқарту, қайта пайдалану және қайта өңдеу қағидаттарын қолдану арқылы қазіргі заманғы экологиялық проблемалар мен оларды шешу мүмкіндіктері туралы хабардарлықты арттыруға ықпал етті.